Varisten Korunma Yöntemleri Nelerdir?

Varisten Korunma Yöntemleri Nelerdir?

Kadınlarda mor ve yeşil bir kabus olan varislerden korunmak için evinizde ya da güzlük hayatınızda alabileceğiniz bazı önlemler bulunmaktadır. Varisten kesin olarak korunmak tam anlamıyla mümkün değildir. Ancak yaşamımızda belirleyeceğimiz bazı önleyici tedbirler ile varis ilerlemesini yavaşlatmamız mümkündür. Yani varis oluşumu genellikle yıllar alabilecek bir süreçtir.

 • Mümkünse yiyecek alışkanlığınızı değiştirin. Varisten korunmak istiyorsanız kesinlikle kabız olmamanız gerekmektedir. Genellikle lifli gıdaların önlenmesi kabızlığı engellemektedir. Kabız olduğunuz zaman toplardamara binen yükler artacağından varis olma ihtimaliniz artacaktır. Bol bol balık yemeye çalışın. Taze sebze ve meyvelerden oluşan dengeli beslenme yapın. Dengeli beslenme günümüzde hemen hemen bütün hastalıkların önenmesini sağlamaktadır. Kiraz damarlara iyi gelmektedir. Kiraz, böğürtlen, karpuz gibi meyvelerin bol bol tüketilmesi gerekmektedir. Zencefil ile arkadaş olun. Şeker ve tuza düşman olun. Bol bol su için. Sigara ve alkol damar basıncını olumsuz etkilemektedir. Bunları hayatınızdan çıkarırsanız vücudunuz sağlığa kavuşabilir.
 • Hayatınızda spora sürekli yer açın. Sürekli yürüyün. Gün içinde asansör kullanmayın. Mümkünse yüzmeye gidin. Bisiklete binin.
 • Dar kemer, pantolon, korse, tayt giymeyin. Bu tür giysiler kanın damar içindeki dolaşımını güçlendirmektedir. Özellikle bel çevresinde dar olan giysilerden uzak durun. Kısacası bol elbiseler giyinmeye özen gösteriniz.
 • Bacak bacak üstüne atmaktan kaçınınız. Bacak arkasındaki damarlara baskı yaparak varise neden olabilmektedir.
 • Gün içerisinde bacaklarınızı yukarı kaldırmaya çalışın. Günde en az iki defa bacağınızı kalp seviyesinin yukarısına kaldırıp, 20 dakika böyle durmaya çalışın. Otururken ayaklarınızı böyle yukarıda tutmak kan basıncınızı artıracaktır.
 • Kilo almamaya çalışın. Eğer kilonuz fazlaysa bacaklarınızdaki yükte artacaktır. Bu durum da varise bir davetiye niteliğindedir. Yediklerinize dikkat ederek ve sürekli olarak spor yaparak istediğiniz kiloya kavuşabilirsiniz.
 • Bacaklarınıza sık sık soğuk duş aldırın. Sıcak sudan veya kaplıcalardan uzak durun.
 • Uzun süre ayakta durmaktan veya sürekli oturmaktan uzak durun. Ayaklarınızı sürekli aynı pozisyonda tutmak kan dolaşımını azaltmaktadır. Saat başı hareket edip su için. Eğer sürekli oturmaya mecbursanız çeşitli bacak hareketleri yapmaya gayret gösterin.
 • Tırnak bakımınıza dikkat ediniz. Tırnaklarınızı derinden kesmeyiniz. Tırnak aralarınızı nemli bırakmayınız. Bacaklarınıza banyodan sonra nemlendirici sürünüz.
 • Varis yastığı kullanmaya gayret ediniz. Varis hastalığına karşı özel olarak çıkartılan yastıkları kullanarak varisin gelişimini engelleyebilirsiniz.
 • Sigaradan kesinlikle uzak durulmalıdır. Sigaranın oluşturduğu serbest radikaller damar duvarlarına zarar vermektedir. Böylece varis hastalığına yakalanmanız kolaylaşmaktadır.
 • Hormonlar… Kadın hormonu olan östrojen damarlarda genişlemeye yol açmaktadır. Bu nedenle kadınlarda varis oluşumu erkeklere nazaran dört kat daha fazla olmaktadır. Kadınlar bunu engellemek için progesteron jel kullanabilirler.
 • Ayakkabı topukları 5 cm den yüksek olmamalıdır. Topuklar ne kadar yüksek olursa bacak kaslarının kanı pompalaması o kadar zayıflar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.