Uyku Sorunu Olanlar İçin 1 Dakikada Uyuma Tekniği

Şüphesiz ki her insan hayatının belirli dönemlerinde özellikle çok stres altında olduğu zamanlarda uykusuzluk çekmiştir. Bu videoda anlatılan basit yöntemlerle uykusuzluk sorunundan kurtulabilirsiniz.

Egzersize başlamadan önce dilinizi damağınızın üst kısmına yani ön dişlerinizin damakla birleştiği kısma dayayın ve tüm egzersiz boyunca aynı pozisyonda tutmaya çalışın. Bu, dili damağın üst kısmına değdirme uygulaması çok eskilere dayanan bir tedavi yöntemidir. Eskiden şifa dağıtan insanlar bunu şifa uygulamalarında kullanırlarmış. Dilimizi damağımıza değdirdiğimizde vücudumuzda ki enerji dengeleniyormuş.

Evet 1. adımda dilimizi damağımıza değdirmiştik, 2. adımda ise 4 saniye burnumuzdan nefes alacağız. Nefesinizi tam 4 saniye almaya özen gösterin. Daha sonra 7 saniye boyunca nefesinizi tutun ve 8 saniyede nefesinizi verin.

Biraz kafanız karışmış olabilir. O halde birlikte yapalım. 4 saniye burnumuzdan alıyoruz, 7 saniye tutuyoruz ve 8 saniyede veriyoruz. Ve bunu 3 kere tekrarlıyoruz.

Bu teknik Asya’da yüzyıllardır uyku sorunu çeken insanlar için kullanılan bir yöntemdir. Ancak Avrupa’da pek fazla bilinmemektedir. Bu tekniğin en büyük destekçilerinden biri de Harvard üniversitesinde okumuş olan Dr. Andrew Weil’ dir.

4 saniye boyunca burnunuzdan nefes almak ve dışarıya vermemek beyninize daha fazla oksijen gitmesini sağlıyor. Nefesinizi 7 saniye boyunca tuttuğunuzda ise içinize çektiğiniz hava ve dolayısıyla oksijen, kan akışınızı etkiliyor. Sekiz saniye boyunca da ağzınızla nefes vermek akciğerlerinizdeki karbondioksit’i dışarıya atmanızı sağlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.