Tövbe Kapısının Kapanması Olayı

 

Arapçada ‘’geri dönmek, yönelmek’’ anlamına gelen tövbenin manası, Allah’tan (cc) uzaklaştıran ve şeytana yaklaştıran yoldan dönmek demektir.

Tövbe, insanoğlunun yaptığı günahlardan pişman olması ve bir daha yapmamak üzere Allah’tan (cc) affını dilemesi eylemidir. Yapılan tövbeleri çokça kabul eden Yüce Mevla’nın affetmesi sonucu insan özüne dönmektedir. Yani hiç günah işlememiş gibi temiz olmaktadır. Burada önemli olan bir diğer husus ise tövbe ettikten sonra bir daha o günahı işlememeye mümkün olduğunca gayret göstermektir.

Tövbe kapısının var olduğunu ve şu an açık olduğunu tüm inananlar bilirler. Peki bu kapı ne zaman kapanacak? Ya da kapanacak mı? Kapanacak ise biz insanlar bunu nasıl anlayacağız? Müsaade ederseniz, Rabbimin bize vermiş olduğu ilmin ışığı doğrultusunda açıklayayım. Önce bu kapının kapanması ile ilgili Müslümanlar arasında dolaşan bir düşünceyi çürüterek mevzuma başlamak istiyorum. Dolaşan bu düşünce şöyledir: efendim, Yahudi’nin biri uzaya çıkacakmış, orada kapalı bir kapı görecekmiş, kapıda kelime-i tevhid yazılı olacakmış ve o Yahudi dünyaya inip kapının kapandığını söyleyecekmiş gibi saçma sapan, aslı astarı olmayan bir düşünce. Bu düşünceye inananlar kapının kapandığını bu olayla anlayacaklarına inanmaktalar. Bu tür düşüncelere inananlar başta Kur’an olmak üzere yazılı birçok kitabı okumayan ve bu yüzden cahil kalan insanlardır.

Bir kere tövbe kapısı somut değil soyuttur. O, elle tutulup gözle görünmez.

Hadi diyelim Yahudi uzaya çıktı ve kapalı bir kapı gördü. Peki bu Yahudi kimdir? Neden Kur’an’da adı geçmiyor? Allah (cc) Müslümanları bırakıp ta bu iş için bir Yahudi’yi mi  seçti? Seçtiğini varsayalım. Bu kişi tövbe kapısının kapandığını söylediğinde acaba kimler inanacak? Allah’ın (cc) seçtiği ve en çok sevdiği koskoca peygambere bile bazı insanlar inanmazken, bu adama kim inanır? Sizler inanacak mısınız? Hem Yahudi’nin açıklamasını bazı insanlar duyacak fakat bazı insanlar duymayacak. Peki duymayan bu insanlara kapının kapandığını kim söyleyecek? Lakin söz gelimi dünyadan ilişiğini kesmiş nice kabileler var. Onlar nasıl duyacak. Tüm insanlığı ilgilendiren bu olayın herkes tarafından aynı anda duyulması Yüce Yaratanın adaletini ortaya koymaz mı? Olması gereken de budur zaten. Kapının kapanmasını tüm insanlığın aynı anda fark etmesi. Nasıl olacak bu? Dediğinizi duyar gibiyim. Evet tövbe kapısının kapandığını insanların nasıl anlayacağını lafı fazla uzatmadan kısaca anlatayım.

Müslümanların kutsal kitabı Kur’an-ı Kerimde Yüce Allah (cc), Tekvir suresi 5.ayette şöyle buyurmaktadır. Ayet Mealen şöyledir: Vahşi hayvanların toplandığı zaman. Bu ayet tövbe kapısının kapanması anındaki olayı açıklamaktadır. Burada vahşi hayvanların toplanacağını Yüce Mevla söylemiştir. Fakat bu vahşi hayvanlardan kastı bilinen hayvanlar değildir. Bu bir benzetmedir. Vahşi hayvan dediği, insanların içinde bulunan ve şeytanın yardımcısı olan nefislerdir. Nefis bir vahşi hayvan gibidir. Nasıl ki vahşi hayvanın bir acıması yok ise nefsinde bir acıması yoktur. İşte biz insanlar tövbe kapısının kapandığını nefislerimizin çıkmasıyla anlayacağız. Peki nefisler çıkıp nerede toplanacak derseniz. Oda şudur ki, nefisler güneşte toplanacak. Güneşin kararması olayı yani tekvir denilen olay bundan ibarettir.

Nefisler neden çıkar derseniz:  bilindiği gibi şeytan insanları hep kötü yola sürüklemekte, onları günaha sokmaktadır. Onun işi de bu zaten. Bunu ise şeytanın adamları olan ve her insanda bulunan nefisler vasıtasıyla yapmaktadır. Amacı insanları günaha sokup ölene kadar veya tövbe kapısı kapanana kadar tövbe ettirmemek. Bunu bazen başarır bazen de başaramaz. Her ne olursa olsun, tövbe kapısının kapandığını şeytanda görür. Ve artık insanlarla uğraşmaktan vazgeçerek, elemanları olan nefisleri çağırır. O nefisler ki, her insandan aynı anda çıkar. Ve herkes aynı anda ‘’ne oluyor’’ der. Ve de herkes sudan çıkmış balığa benzeyerek, tövbe kapısının kapandığını anlar. İnsan o anda ne yapıyorsa yapsın, kapı kapanıp ta nefisler çıktığında direk olarak Allah’ı (cc) tanıyacaktır ve O’na yönelecektir.

Şimdide kapının kapanması sonucunda oluşacak olaylara bir göz atalım. Kapanmasıyla birlikte şu an var olan ama nefislerin maskelediği cennet ve cehennemin kokusunu insanlar alacak. Cennetlikler cennetin güzel kokusunu alırken, cehennemlikler cehennemin o kötü, pis kokusunu alacaklardır. Bu kıyamet alametlerinden olan dumanın çıkması olayıdır. Burada cennetin kokusunu alanlar için bu hava güzel mis kokulu iken, cehennemin kokusunu alanlar için boğucu bir hava olacaktır.

Cehennemin pis kokusunu alan erkekler doğruca camileri dolduracaklar. Dua üstüne dua ibadet üstüne ibadet yapacaklar. Böylece camiler hiç boş kalmayacak, devamlı dolu olacak. Bu, bir diğer kıyamet alameti olan camilerin dolup taşması ve içlerinden bir tane adam çıkmaması olayıdır. Evet camiler bu zamanda cehennemliklerle dolup taşacak. Adam dediğin cennete giden olduğuna göre bunların hiç biri adam değildir. Cennetlikler ise sokaklarda, caddelerde yüzleri gülücükler saçarak neşe içinde dolaşacaklar. Yine bir kıyamet alameti olan, kimi yüzler asılacak, kimi yüzler gülecek denildiği budur. Yüzleri asılan cehennemlik insanlar, gülenler ise cennetlikler.

Erkeler böyle ya kadınlar. Kadınların cehennemlikleri cennete giden erkeği arayacaklar. Yok mu cennete giden bana şahit olsa da beni de götürse diyecekler. Şunu unutmamak gerekir ki, cennetlik bir erkeğe hizmet eden kadını cehennem ateşi yakmayacaktır. Allah’a (cc) göre erkek cennete giden olduğuna göre kadınların erkek araması ona hizmet edip onun şahitliği doğrultusunda cennete gitmek içindir. Ama bu erkekler az sayıda olacaktır. Bu bir rivayete göre kadınların kırkta biri kadar, bir diğer rivayete göre dörtte biri kadar. Nasıl olursa olsun kadınların arayacağı erkek cennete giden erkektir. Kıyamet alametlerinden birisi olan kadınların erkek aranması olayı budur. Zaten günümüzde meydana gelen koyunların intiharı da bu erkek sayılarının azaldığını göstermektedir.

İşte tövbe kapısının kapandığını biz nefislerimizin çıkmasıyla anlayacağız. Ve kapı kapandıktan sonra cereyan edecek olayların bir kaçını böylece sıralamış olduk. Burada önemli bir notu düşmek istiyorum. Tövbe kapısının hangi yılda kapanacağını ‘’kıyamet ne zaman kopacak’’ adlı makalemde bulabilirsiniz. Yakın bir zamanda onu da yazıp, siteye ekleyeceğim.

Tövbe kapısıyla ilgili anlatacaklarım şimdilik bu kadar. Şunu unutmayın ki, ne kadar günahkar olursanız olun, Allah’a (cc) yönelin. Çünkü o çok bağışlayıcıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.