Temel Site Güvenliği

Teknoloji çağının yaşandığı ve gelişmelerin dur durak bilmediği günümüzde internet sitesi üzerinden hizmet verenlerin sayısı da dur durak bilmiyor. Kişisel blog sitelerinden tutun da iş profillerine, e-ticaret sitelerinden tutun da haber sitelerine artık herkes sanal ortamda hizmet veriyor. Tüm bu hizmetlerin sağlanması için ise gerekenler bir adet sunucu ve bir adet alan adı.

Alan adı seçimi güvenlik riski taşımayan bir durum. Seçtiğiniz bir ismi nereden seçeceğiniz ise güvenlik riski taşıyabilir. Şöyle ki bilinmedik yerlerden yaptırdığınız tesciller sizin haberiniz olmadan başka kişilere gerçekleşen alan adı transferi ile sonuçlanabilir. Bu da alan adınızın artık sahibinin değişmesi anlamına geliyor. Bu yüzden tüm standartları taşıyan iyi şirketlerle çalışın.

İnternet sitesini barındırdığınız sunucu ise güvenlik açıklarının ve saldırılarının yaşandığı bölümdür. Sunucu temel güvenliği için amatör şirketlerle değil yüksek güvenlik sistemlerine sahip sunucu hizmeti veren şirketlerle çalışmalısınız.

Son olarak sitenizde yer alan veriler ve kodları değiştirmek isterken her şeyi doğru yaptığınızdan emin olun. Yapılacak kodlama hataları kötü niyetli hackerlara kapı aralamaktadır.

Yazar: mustafa

Bilmeyen Ne Bilsin Bizi, Bilenlere Selam Olsun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.