Sigaranın Anne Karnındaki Bebeğe Etkisi

SİGARA İÇMEYİN YAŞAYIN VE YAŞATIN

Gelişmiş ülkelerde sigara içme oranı her geçen gün azalmakta, gelişmemiş ülkelerde ise sigara içme oranı artmaktadır. Kadınlar arasında ergenlik döneminde başlayan sigara kullanma alışkanlığı, kadın evlenme çağına gelince fizyolojik ya da psikolojik bağımlılığa dönüşebilmektedir. Günümüzde sigara içmenin bir hastalık olduğu ve bu hastalığın tedavi edilmesi gerektiği anlaşılmıştır.

Kadınlarda gelişen sigara bağımlılığı çoğu zaman gebelik sürecinde de devam etmektedir. Gebelikte sigaranın kullanılması hem anneye hem de bebeğe zararlıdır. Sigaranın içinde yaklaşık 400 kimyasal madde bulunmaktadır. Sigara annenin başta solunum olmak üzere kalp, damarlar ve vücutta bulunan bütün organlara zarar vermektedir. Sigaranın gebe halinde ki bir kadına fizyolojik etkileri vardır. Bunlar: Akciğerleri daraltarak daha az hava girmesine neden olur, damarlar daraldığından dolayı tansiyon yükselir, nabzı hızlandırmaktadır, bulantı ve kusmaları daha fazla artırmaktadır, çabuk yorulmaya neden olmaktadır, koku alma ve tat alma duyusunu azaltır, iştahsızlığa neden olmaktadır. Sigaranın içinde bulunan nikotin ve karbon monoksit bebek sağlığı açısından oldukça zararlıdır. Bebek plasente ve kordon aracılığıyla beslenmektedir. Sigara içen annelerden bebeğe yeterli miktarda oksijen ulaşmamaktadır. Bebeğin oksijen sayesinde beslenip geliştiği göz önüne alırsak bu çok ciddi bir sorundur. Dolayısıyla sigara içen annenin bebeğinde büyüme ve gelişmenin az ya da yavaş olması gerçekleşebilir. Sigaranın gebelik üzerinde olumsuz bazı etkileri vardır. Bunlar: Düşük riskini artırır, erken doğuma neden olabilir, bebeğin anne karnında ölmesine neden olabilir, bebeğin doğum ağırlığının düşük olmasına neden olur, bebeğin akciğerlerinde hasar meydana gelebilir. Şüphesiz sigaranın bir tek doğum anında değil bebek doğduktan sonra da bazı zararları vardır. Bunlar: Doğumdan sonra bebekte zatürre ve bronşit riski artar, akciğer fonksiyonları zarar gördüğünden dolayı akciğer hastalıkları oluşabilir, orta kulak intihabı ve astım gibi hastalıklar görülebilir, sigara içen annelerin bebeklerinde ani ölüm sendromu gerçekleşebilir, sigara içen annelerin bebekleri daha çok hastalanır. Ayrıca sigara içen annelerin sütlerinin besleyici özellikleri azalmaktadır. Bebek anneye bağlıdır yaptığı her hareketten etkilenmektedir. Gebelikte anne sigarayı bırakmaya başladığı andan itibaren bebeğin de sağlığı olumlu yönde ilerleyecektir. Anne sigarayı bıraktığında damarları zehirli maddelerden arınacak ve böylece bebeğe daha çok oksijen gitmiş olacaktır.

Anne adayı gebeliği esnasında sigara içsin ya da içmesin başkalarının içtiği sigara dumanından da etkilenmektedir. Annenin çevresinden çektiği bu dumanlar plasente aracılığıyla bebeğe ulaşmakta ve bu yüzden de bebeğin gelişimi olumsuz etkilenmektedir. Bu nedenle gebelik döneminde sigara içmeseniz bile sigara içilen bir ortamda bulunmamalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.