Php Kodlanan Sayfanın Üstünde Boşluk

Web sitenin üstünde kalan boşluğu silme ?

Php include yaparken boşluk oluşuyor. Bir çok kez başıma gelen ve çıldırtırcasına uğraştığım bir sorun. Sayfayı kodluyorsunuz, sayfayı açıyorsunuz en üstte boşluk var. Kodları kontrol ediyorsunuz bakıyorsunuz boşluk bırakan herhangi bir kod yok. Fakat sitenin sayfası en üste sıfır olmuyor.

Sorunun çözümü notepad ++ programını indirip kurunuz.

Notepad ++ indirme adresi için Tıklayın.

Kodladığınız sayfayı notepad ++ ile açın ve kodlama menüsünden utf-8 olarak kodlayı seçip kaydet butonuna tıklayınız.

Sorununuz çözülecektir.

Bu konu için google de yapılan arama sonuçları:

Sayfa’nın En Üstünde Div Kayma (Boşluk) Sorunu

Sayfa üstünde boşluk kalıyor?

Sayfanın üstündeki boşluk

Sitemin en üstündeki boşluk

Sayfa üstünde oluşan beyaz boşluk

 

E-Ticaret Yazılım Şirketleri

E-ticaret yazılımı satan firmalar çeşitli kampanya ve fırsatlarla neredeyse yılın her döneminde müşteri arayışında. Hazır yazılım sınıfında yer alan e-ticaret paketleri, paket türüne göre farklı seçenekler sunuyor. E-ticaret yapmak isteyenlere bu paketlerde ürün ekleyip çıkarma, galeri oluşturma, belli bir trafik ve web alanı ortamına sahip olma seçenekleri temel olarak verilir.

Ülkemizde faaliyet gösteren ve yıllardır ismi anılan e-ticaret yazılımı satan şirketler Ticimax, Tsoft, İdeasoft, PlatinMarket siteleri öne çıkanlar. Fiyat aralıkları ise ürünlerin özellikleri ve sahip oldukları kalite nedeniyle epey farklılık gösteriyor. Eğer yazılım satın alacaksanız mutlaka hızlı destek sağlayan bir firmayla çalışın. Ürünü sattıktan sonra telefonlarınıza çıkmayan firmalar kâbusunuz olabilir.

E-ticaret yazılım şirketleri fiyatlarını “yıllık” sunmaktadır. Ödediğiniz fiyatlar yazılımın bir yıllık lisans ücretidir, kampanyaya göre bu süre uzayabilir. Sonraki dönemlerde ise kurulum ücreti ödemezsiniz sadece kiralama ücreti ödersiniz. Eğer yazılım bilginiz yoksa mutlaka bu yazılımlardan birisini satın alarak yola koyulun. Sitenizin mobil uyumlu olması ise günümüzde artık olmazsa olmaz prensiplerden. Google tarafından mobil uyumluluğun göz önüne alındığını da belirtmek isteriz.

Hack Yapmak Suç Mudur ?

Ülkemizde ve dünyada bilişim teknolojilerinin gelişmesi beraberinde bilişim açıklarını da getirdi. İnternet ortamında faaliyet gösteren tüm web siteleri sunucu üzerinde çalışmaktadır. Bu sunucular insanın yaşadığı ev gibidir. Eğer evin kapısı kilitlememişse hırsızlar girebilir, aynı şekilde pencerelerin arasından rüzgar geçiyorsa fırtına da pencereniz sökülür.

Hacker olarak tabir ettiğimiz kişiler internet sitelerin açıklarından yararlanarak verilere sızabilen ya da sızamasa bile internet sitesinin çalışmasını engelleyen kişiyi ifade eder. Hack konusu çok yaygın bir mevzu olmadığından önceleri caydırıcı cezaları yoktu. 2007 ve sonrasında hem ülkemizde hem dünyada bu konuda adımlar atılarak “bilişim sistemine girme” suçu olarak adlandırıldı. Bilişim sistemine girmenin nitelikleri halleri de tanımlanarak daha ileriye giden hackerlar için cezalar oluşturuldu.

Nitelikli haller arasında sisteme girip bir süre kalmak, sistemi işleyemez hale getirmek, sistemden para elde etmek gibi haller var. Bir kimsenin internet sitesini devlet görevi olmadan hacklemek suçtur. Devletler ise kendi ülkelerinin çıkarı gereği bünyesinde bulundurdukları gruplarla siber saldırı yapabilir.

Bilişim Terimi Olarak “Bug”

Güvenlik sistemleri üzerine çalışanların ve internet sitelerinin güvenliğinden konuşanların sıklıkla kullandığı “bug” terimi dilimize İngilizceden geçmiştir. Türkçe anlamı açık demek olan bu terim internet sitelerinde kodlardan ve sunucudan kaynaklanan güvenlik açıklarını ifade etmekte kullanılır.

Vector software bug icon made of digital numbers. Computer virus illustration. Bug fix pictogram. Software bug icon inside computer code.

Güvenlik açıkları yetkili kişiler tarafından kontrol altına alınmadığında kötü niyetli kişilerce kullanılan ve sisteme sızılmasına sebep olan hatalardır. Bu hatalardan kaçınmak, korunmak ve internet sitesinin sağlıklı işlemesini sağlamak için her şeyi en baştan doğru yapmak lazım.

Bir internet sitesi kurmak için doğru yazılmış bir script, iyi kodlanmış bir tasarım ve kalteli bir sunucuya ihtiyacımız var. Sunucu web sitemizin devamlılığını ve hizmet sağlaması görevinde olan evdir. Bu evi çeşitli tehlikelere karşı korumamız gerekir. Sistemin iyi işlemesi, üyelerin bilgilerinin çalınmaması, sitede yer alan ürün ve içeriklerin hasara uğramaması için bug kapatmak, bug kontrollerinde bulunmak, düzenli aralıklarla site yedeklemesini yapmak gerekiyor. Site yedekleri çöken ya da zarar uğrayan bir web sitesinin eski verileriyle yenilenmesine yarar.

İyi Programcı Olmak

Bugün benim iyi bir programcı olma yolundaki çabalarımı ve tavsiyelerimi anlatacağım.

Öncelikle kendinize bir hedef belirleyin.Mesela benim hedefim oynadığım oyuna program yazabilmekti.

Ve başlamıştım öğrenmeye , yaklaşık 130 ders videosu vardı.

Her öğrendiğim komutla ilgili program yapıyordum bunun gerçekten çok faydası var ( Ben genel bir program yapmıştım ve tüm öğrendiğim komutları ayrı bir panele koyup uyguluyordum.)

Yapmak istediğim proje veritabanlı bi projeydi ve mysql dersleri 100. dersten sonra başlıyodu.Mysql’de insert,delete,update gibi komutları öğrenmiştim ve başlamıştım projeme.O projede kendimi geliştirmiştim.Acemiliğimin eseri ilk büyük projem yaklaşık 6000 satır kod tutmuştu ve o projede server-client’e de ilk girişimi yapmıştım karşılaştığım hatalarda google’da araştırdım.Çözümünü bulamadıklarımı facebook’ta gruplara yazdım.Ve öyle böyle bitirmiştim ilk projemi.

Yani o büyük projeyle çok büyük tecrübe kazanmıştım.

Size de tavsiyem kendinize iyi bir proje belirleyin ve hazır kod olmadan tamamen kendi emeğinizle yazın projenizi,hatalarla karşılaştığınızda başkasına yaptırma çabanız olmasın.Kendiniz araştırın bulun ve çözün.

Yardıma ihtiyacınız olursa

Facebook Adresim

Twitter Adresim

Uzaktan Eğitim Sistemi Önerisi

İnternet üzerinden eğitim hizmeti satmak ya da ücretsiz eğitimler, konferanslar düzenlemek isteyenler için gelişmiş canlı yayın uygulamaları var. Adobe ile başlayan akım ücretsiz uygulamalarla da desteklendi. Adobe için belli bir ücret ödeyerek online canlı yayın sistemi kurabiliyorsunuz.

Ücretsiz uzaktan eğitim sistemi arayanlar ise bir numaralı önerimiz “BigBlueButton”. Bu uygulama ücretsiz oluşu ve içeriğinde yer alan mükemmel özelliklerle sizi bekliyor. Uygulama içerisinde öğretmen/eğitmen atanır. Bu kişi yönetici olarak her özelliği kontrol edebiliyor. BigBlueButton uygulaması “Moodle” kurs sistemiyle de uyumlu.

BigBlueButton uzaktan eğitim sistemini öne çıkaran özellikleri sohbet penceresi, sunum penceresi, kamera ile yayın yapma ekranı, dersten öğrenci atma butonu, öğrencilere söz hakkı ve parmak işareti kaldırma hakkı, güçlü ses iletişimi ve yapılan canlı yayınların kaydedilme özelliği. Tüm bu özellikler profesyonel bir sistemde olması gereken tüm gereksinimleri sağlıyor.

Uzaktan eğitim sistemlerini konferans sistemi olarak da kullanabilirsiniz. Özellikle geniş katılımlı bir organizasyon varsa güçlü bir sunucu ile bu sistemleri kullanabilirsiniz.

Paytr Nedir ?

Girişimcilerin ve şirket sahiplerinin internet üzerindeki satışlarına yardımcı olmak için geliştirilen online ödeme hizmetini sunan Paytr, 7 yılı geçen tecrübeye sahip. Bankalar tarafından e-ticaret pos cihazı temininde yaşanan sıkıntılar ve zorluklar nedeniyle bu hizmeti hızlı veren şirketlerin kurulması hızlandı. Bunlardan birisi olan PayTr, kendi internet sitesi üzerinden başvuruda bulunanlara geri dönüş yaparak fiyat teklifinde bulunuyor.

PayTr online ödeme servisi, kişilerin internet sitelerine kolay kurulum için rehberlik eder. Kolay kurulum sonrası müşterilerinizden ödeme almaya başlayabilirsiniz. Taksit seçenekleri de sunan PayTr tüm bu ödeme işlemleri için ise komisyon almaktadır. Her yıl değişmekle beraber 2017 verilerine göre PayTr komisyon oranlar %2,4 ile %2,7 arasında yer alıyor. Satışlarınız ne kadar yüksek olursa komisyon oranı da o kadar düşük olur.

PayTr sistemine giriş yaptığınızda tüm mağaza bilgilerinizi görebilir ve teknik destek bölümünden yardım alabilirsiniz. PayTr’yi diğerlerinden avantajlı kılan ise ödemelerin hemen ertesi gün hesabınıza yatması ve tüm konularda hızlı destek alabileceğiniz bir ekipleri olmasıdır.

Temel Site Güvenliği

Teknoloji çağının yaşandığı ve gelişmelerin dur durak bilmediği günümüzde internet sitesi üzerinden hizmet verenlerin sayısı da dur durak bilmiyor. Kişisel blog sitelerinden tutun da iş profillerine, e-ticaret sitelerinden tutun da haber sitelerine artık herkes sanal ortamda hizmet veriyor. Tüm bu hizmetlerin sağlanması için ise gerekenler bir adet sunucu ve bir adet alan adı.

Alan adı seçimi güvenlik riski taşımayan bir durum. Seçtiğiniz bir ismi nereden seçeceğiniz ise güvenlik riski taşıyabilir. Şöyle ki bilinmedik yerlerden yaptırdığınız tesciller sizin haberiniz olmadan başka kişilere gerçekleşen alan adı transferi ile sonuçlanabilir. Bu da alan adınızın artık sahibinin değişmesi anlamına geliyor. Bu yüzden tüm standartları taşıyan iyi şirketlerle çalışın.

İnternet sitesini barındırdığınız sunucu ise güvenlik açıklarının ve saldırılarının yaşandığı bölümdür. Sunucu temel güvenliği için amatör şirketlerle değil yüksek güvenlik sistemlerine sahip sunucu hizmeti veren şirketlerle çalışmalısınız.

Son olarak sitenizde yer alan veriler ve kodları değiştirmek isterken her şeyi doğru yaptığınızdan emin olun. Yapılacak kodlama hataları kötü niyetli hackerlara kapı aralamaktadır.

Hacker Nasıl Olunur ?

Hacker bir sisteme güvenlik açıkları vasıtasıyla girebilen kişidir. Sanal alemde yer alan tüm veriler, siteler, adresler bir sunucu üzerine inşa edilir. Bu sunucuların kapısında her zaman bir yabancı olabilir. Eğer açıklar varsa ve sistemin güvenliği için gözden kaçan noktalara dikkat edilmemişse yabancı kişiler sitelerinize izinsiz erişim ve giriş yapabilir.

Hacker olmak için “beyaz sertifikalı hacker” dediğimiz eğitimler nadir de olsa düzenlenmektedir ancak bu eğitimler okul olmaktan çok sahip olduğunuz bilgi iyiyse sizi hacker yapmaya yarar. Sıfırdan hacker olmak isteyenler için ise çeşitli forum siteleri bulunmakta, ayrıca bu alanda yazılmış kitaplar vardır.

Hacker olmak için bilişim terimlerine hakim olmalı, güncel açıkları (bug) öğrenmelisiniz. Bunun en iyi yolu ise forum sitelerinde ekipler içerisinde yer almak. Bu alanda gösterebileceğimiz en güzel site cyber-warrior.org sitesidir. Bu forumda ülke çıkarları doğrultusunda yabancı siteler hacklenmekte, ülke adına gerekli mesajlar verilmektedir.

Hacker sadece bir hırsız veya yabancı değil doğru yetiştirildiğinde ülkesi için bayrak taşıyan kahraman bir vatanseverdir.

Darkcomet Nedir Nasıl Trojan Oluşturulur

Herkesin belli bir zaman dönümünde bilgisayar hackleme gibi hayalleri olmuştur,tıpkı bende olduğu gibi..

Bu yüzden benden de heves edenlere yardım olsun diye bir yazı,

  1. Öncelikle darkcomet indiriyoruz google’dan aratıp,darkcomet’ı açıyoruz ,sol üste tıklıyoruz programın server module >> full editör’e tıklıyoruz
  2. Noip yüklüyoruz
  3. Noip’den hesabımızı oluşturuyoruz ve noip host oluşturuyoruz
  4. Port açıyoruz (genellikle 1604) ve güvenlik duvarımızı devre dışı bırakıyoruz
  5. Şimdi darkcomet’ta networksetngs’e giriyoruz ip/dns yerine noip’den açtığının host adını giriyoruz port yerine modemden açtığımız portu yazıyoruz ve add’a tıklıyoruz
  6. Stub finalization’a tıklıyoruz
  7. Build the stub’a tıklıyoruz ve trojanımızın nereye kaydedileceğini seçiyoruz.

Burada anlattıklarım en basit şeklidir gelişmiş bir Trojan hazırlamak için darkcomet ayarlarını araştırmanızı öneririm
Yaptıklarınızın sorumluluğu size aittir hiç bir sorumluluk kabul etmiyorum.

C# Server Programlama Mantığı

Herkese merhaba arkadaşlar,

C# ile server programlamanın mantığından kısaca söz edeceğim.

Öncelikle şunu söylemek istiyorum,aslında online oyunlarda diğer karakterler arkadaşlarınız değil de arkadaşlarınızın hareketinin aynısını yapan botlar gibidir.Yani oyuncunun her hareketinde pozisyonunu , yaptığı hareketi(animasyon adını) her an servere gönderiyor ve ona göre oluşturduğu karakterlerin pozisyonlarını,hareketini de serverden aldığı bilgilere göre düzenliyor.

Bu yüzden online client-server ilişkisi şu şekildedir.Diyelim bi buton oluşturduk tıkladığımızda servere veriyi gönderiyoruz .Server’de her an gelen verileri okumak için komutumuzu while içine yazıyoruz.Bir de geri clientlere gönderiyoruz bu yüzden her client bağlandığında clientleri bir listeye toplamamız lazım.

Daha sonra for veya foreach ile tüm clientlere aldığımız veriyi geri gönderiyoruz.Client’te de her an veriyi okuması için thread oluşturuyoruz.Bu şekilde bilgi alışverişimiz oluyor.

Server’de bilgi göndermek için ise string’i byte[] sınıfına çeviriyoruz,almak için ise byte[] sınıfını string’e çeviriyoruz.

Kısaca şu şekilde;

Göndermek için=byte[] veri=AsciiEncoding.Ascii.GetBytes(“string verimiz”);

Almak için=string veri=AsciiEncoding.Ascii.GetString(byte verimiz);

Umarım Anlatabilmişimdir.Herkese kolay gelsin,bir sonraki makalemizde görüşmek üzere 🙂

Android oyun nasıl yapılır ?

Android oyun nasıl yapılır? Android Oyunlardan nasıl para kazanılır?

Andorid oyun yapımıyla ilgili birkaç bilgi vereceğim.
Basit görünen bir oyun yapmak bile hiç kolay değildir.
Başarılı bir oyun yapabilmek için görselliğin çok iyi olması gerekmektedir ki , burda devreye animasyon ve görsel resimleri tasarlama işi ön plana çıkıyor. Bu başlı başına bir iştir. Bunun için yardımcı programlar kullanmak gerekiyor Photoshop gibi..
Görsellikten sonra oyun içindeki fonksiyonları belirlemek, şartlı olacak işleri kodlamak için javascript veya csharp kodlama bilgisine sahip olmak gerekiyor. Oyun motoru kullarak bu bilgileri minimize edebilirsiniz. mesela Unity 3d programını kullanmanızı tavsiye ederim . Oldukça gelişmiş oyunlar tasarlayabilir ve bu oyunları windows, ios, android gibi farklı şekillerde kaydedebilirsiniz.
Bu işe yeni başlayacaksanız unity 3d eğitim videolarından başlangıç yapmanızı tavsiye ederim. Kod gerektiren yerleride google de araştırma yaparak oyununuza entegre edebilirsiniz.

Unity 3d programı ile görsel öğeleri kolaylıkla yönetebilir, düzenleyebilirsiniz. Ayrıca unity için yapılmış bir çok örnek proje ile örnek tasarımlar ile güzel bir başlangıç yapabilirsiniz.
Unity Store sayfasını incelemenizi tavsiye ederim.

Unity ile hazılanmış örnek proje ve modeller için fazlasıyle dosya paylaşımı yapacağız.Türkçe bir sitede böyle bir arşiv ilk kez oluşturulacak. Özel istekleriniz olursa yorum olarak talepte bulunabilirsiniz

Oyun Bilgisayarı Toplamak

Oyun Bilgisayarı Toplamak

Oyun bilgisayarı toplamak isteyenler günümüzde yüksek sistem gereksinimine ihtiyaç duyan gelişmiş oyunların hepsini sorunsuz oynamak ister. Önceleri oyunların sistem gereksinimleri düşük olduğundan ve oyunların çevrimiçi hizmetleri sınırlı olduğundan orta halli bilgisayarlar yetiyordu. Günümüzde ise oyunlardan güncelleme alabilmek ve yüksek çözünürlüklü oyunlarda yavaşlama hissetmemek için daha profesyonel çözümler var.

Intel ve Asus firmalarının öncü olduğu sektörde bilgisayar donanımları her geçen geliştiriliyor. Bilgisayar parçalarının ar-ge kısmında ise bulut sunucu çözümlerini, önbellek teknolojisini, turbo hız testlerini göz ardı etmemek gerekiyor.

Oyun Bilgisayarı Toplarken Özellik Seçimi

Oyun bilgisayarlarının en bilinen özelliği hızlı ısınmasıdır. Isınmaya bağlı performans düşükleri yaşanır ve bilgisayarda yavaşlama olur. Bunun önüne geçmek için ise fan ve soğutma sistemleri iyi olan parçalar tercihimiz olmalı.

Ram, ekran kartı ve işlemci bir oyun bilgisayarında iyi olması gereken muhteşem üçlü. Özellikle ekran kartları günümüzde 4GB ve üstü desteklerse iyi bir çözünürlük yakalarsınız. Tüm parçaların detaylı özelliklerine bakarak önbellek, turbo hız, fan, yeni nesil karşılaştırmalarının yapılarak satın alınması yerinde olacaktır.

Wi-Fi Hızınızı Arttırmanın Yolları

Mobil internetiniz mi bitti ? İnternete mi erişemiyorsunuz ? gibi bu tür soruları artık çok fazla düşünmüyoruz. Çünkü neredeyse gittiğimiz her ortamda Wi-Fi ağına erişmemiz mümkün. Bilgisayar ve telefondan işimizi hallederken, mesajlaşırken, uygulama yüklerken, oyun oynarken ve benzeri birçok aktiviteyi yaparken internete ihtiyaç duyarız. İhtiyaç duyduğumuz bu interneti çoğu zaman Wi-fi ağı sayesinde sağlarız. Ama bazı durumlarda Wi-fi ağına ulaşmakta güçlük çekebiliriz. Bu engelleri kaldırabilmek için bazı ipuçları mevcuttur.

1. Wi-Fi Cihazının Bulunduğu Konum

Eğer Wifi-cihazınız sizde uzak ve ya aranızda eşya, duvar gibi engeller bulunuyorsa Wi-fi’nin çekim gücünde azalmalar ortaya çıkacaktır. Wi-fi ile cihazınızın arasındaki mesafe ne kadar azalır ve aradaki engeller ne kadar çok ortadan kalkarsa wi-fi’nin çekim gücü o derecede artacaktır.

2. Wi-Fi Cihazının Bulunduğu Yerdeki Diğer Cihazlar

Wi-fi cihazınızın yanında bulunan başka bir elektronik aygıtın varlığı wi-fi cihazınızın işlevini tam olarak yerine getirmesine mani olacaktır. Bu yüzden bu tür elektroniz cihazlar wi-fi’den uzak tutulmalıdır.

3. Wi-Fi’nin Yakınında Bulunan Diğer Cihazlar

Birbirine yakın iki wi-fi cihazının varlığı, bu cihazların yaydıkları frekans boylarında karmaşıklığa sebebiyet verir. Bu yüzden birbirinden uzak tutulmalıdır.

4. Wi-Fi’ye Bağlı Olan Toplam Cihaz Sayısı

Doğal olarak wi-fi’ye bağlı olan cihaz sayısı arttıkça wi-fi hızı düşmektedir.