KADINA YÖNELİK ŞİDDET..

Sizde şiddet gören bir kadın mısınız? Eğer öyleyse bu yazıyı okuyorsunuz. Ve Tanrı erkeğin kaburgasından kadını yarattı. Eril toplum, ataerkil toplum hepiniz sıklıkla duydunuz bu kelimeleri. Kadın kimdi ya da bir kimliği var mıydı? Yüzyıllardır sorgulanan tartışılan bir konu. Henüz kimse yanıtını bulamadı. Fakat iş uygulamaya gelince cevap hazır. Kadın anne, kadın işci, kadın doğuran, kadın büyüten, kadın erkeğini sahiplenen, kadın her şey… Peki tüm bu işleri kusursuz olarak yerine getiren kadının değeri ne? Kocaman bir hiç. Çalışır, çabalar boyun eğer, katlanır, horlanır, aşağılanır, dayak yer. Değeri bu kadar işte.

Kadına yönelik şiddet deyince hepinizin aklına bir şeyler geliyor. Fiziksel şiddet, psikolojik şiddet, cinsel şiddet gibi. Sadece dövülmekten ibaret değil anlayacağınız.

Neden şiddet? Kimler bunu neden uyguluyor? Abi, baba, erkek kardeş, sevgili. Bu şiddetin nedeni belli egemenlik kurma, kendini kanıtlama, boyunduruk altına alma, hizmete uygun hale getirme.

Şiddete uğrayan kadının hissettikleri; utanç, üzüntü, değersizlik suçluluk. Büyük bir travma. Kapanmayan yaralar. Sonucu depresyon..

Şiddetin dozu giderek artar kuramı doğru. Önce bir tokat, sonra yaralama, en sonunda öldürme. Kadın cinayetleri tanıdık geldi mi size? Gazete haberlerinde üçüncü sayfada yer alır genelde. Üç gün sonra da unutulur gider. Sorumlusu kim, kadını kim koruyamadı? Devlet mi ailesi mi toplum mu? Cevap hepsi. Kadını yalnızca katili öldürmedi. Herkes cinayete ortak oldu.

Kadından geriye kalan bir çocuk, kadının annesi, babası, kardeşleri, hepsinin gözü yaşlı. Ama bir tek kişinin gözünden yaş akmadı katilin. Tam olarak egemenliğini kanıtladı. O bir lider. O bir erkek. Her şey onun iyiliği için bu topraklarda.

Cinayetten yıllar sonra, öldürülen kadın aynı toplumda, aynı evrende, aynı topraklarda anılıyor. Önlemler tartışılıyor. Her şey gene lafta kalıyor. Çark kaldığı yerden devam ediyor. Müteveffaların sayısı artıyor. Tüm toplum cinayetten yargılanıyor. Yüzyıllar sonra bile değişen hiç bir şey yok. Hikaye başladığı yerden devam ediyor ve hiç bitmiyor.

Uzman Doktor Özge Gülmez

Adli Tıp Uzmanı

Manisa 01.06.2017

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.