Facebook Haber Akışı Paralı Oluyor

Dünyanın tartışmasız en çok kullanıcıya sahip olan sosyal medya platformu Facebook her geçen gün yeni özelliklerini duyuruyor. Bu sefer duyurduğu özellik ne yazık ki çoğu kullanıcının hoşuna gitmeyecek türden. Önümüzdeki günlerde hayata geçirilmesi düşünülen özellik haber güncelleme hizmeti verenleri kısıtlayacak gibi çünkü artık haber yayını yapabilmek ücretli olacak. Haber akışı sunan sayfalarda kullanıcılar sadece bu kaynakları takibe alarak güncellemelerden haberdar olabiliyorlardı.

Fakat bu konuda yapılan resmi açıklama ve ardından gelen gelişmeler artık bu durumun sonuna gelindiğini gösteriyor. Şimdilik Sri Lanka, Sırbistan, Kamboçya, Guatemala ve Slovakya gibi ülkelerde uygulanmaya başlanan bu özellik haber yayıncılarına zorlu anlar yaşatıyor. Adı geçen ülkelerdeki kullanıcılar haber akışı için yapılan paylaşımları normalde görememekteler, sadece belirli bir ücret ödeyenler bu paylaşımları görebilmekte.

Facebook’un böylesi bir uygulamaya neden yöneldiği konusunda birtakım varsayımlar bulunmakta. Bu varsayımlardan birine göre Facebook bu uygulama ile reklam gelirlerini arttırmayı düşündüğü yönünde. Yani artık en fazla ücret ödeyen sayfaların gönderilerini görme imkânına sahip olunacak. Facebook’un sayfalara organik ziyaretçi erişimlerinin düşmesi ile böylesi bir yönteme başvurarak hem organik ziyaretçi erişimlerini arttırmak istediği açık. Sonuç olarak organik erişim artışı da reklam gelirlerinin artması demek.

Bu uygulamanın uygulanmaya başlandığını Slovakyalı bir gazetecinin twitter üzerin paylaşım yapması ile duyuldu. Gazeteci tweetinde haber akışında yer alan paylaşımların ani olarak ortadan kaybolduğunu belirtmesi ile Faacebook tarafından açıklama geldi. Konu ile alakalı olarak Facebook’un sözcüsü tarafından yapılan ilk açıklamada “kullanıcılar aile çevreleri ve arkadaşlarının paylaşımlarını daha fazla görmek istediklerini ve onlarla daha fazla iletişim kurmak yönündeki isteklerini iletiyorlar. Bizler de biri aile üyeleri ve arkadaşlar tarafından oluşturulan paylaşımları gösteren, diğeri sadece haber akışı sunan sayfalara özel olan iki farklı akış seçeneği sunacağız. Ayrıca bu uygulamayı dünya çapında yaygın bir şekilde kullanmak gibi bir planımız yok. Zaten uygulamanın test edilme aşaması belirli ülkelerde uygulanmaktadır” dedi.

Bu uygulamanın sadece bir test aşaması olduğu belirtiliyor. Ama test yapılan yerlerde yoğun bir erişim azalması olması uygulamanın ne derece başarılı olabileceği konusunda farklı düşüncelerin ortaya çıkmasına neden olduğu biliniyor. Bu noktada Facebook sözcüsü tarafından yapılan açıklamaya bakarak güzel sonuçlar elde edileceği fikrine kapılmak mümkün. Bir düşünün Facebook’ta sadece aile ve arkadaş çevreniz tarafından yapılan paylaşımları görmek, reklam yapan ticari markaların yayınlarının olmaması, haber paylaşımları için başka bir akış görmek güzel olur. Bu uygulamanın bir sonucu olarak her kullanıcı Facebook’ta şimdi geçirdiği zamandan daha fazlasını ayıracak ve karlı çıkan taraf Facebook olacak. Çünkü kullanıcının harcadığı zamanın artması dikkatini daha fazla paylaşımlara verecektir. Ancak kesin olarak bir fikre ulaşabilmek için uygulamanın test sonuçlarını görmek amacıyla bir süre daha beklemenin sağlıklı olabileceğini söylemek yanlış olmaz.

Baş Örtülü Kızlar Dikkat!

Son zamanlarda baş örtülü kızlarımıza karşı başlatılan linç kampanyaları ve (sağolsun) başı örtülü bazı kızlarımızın islam dininin gerektirdiği gibi değil de ahir zaman fitnelerinin emrettiği gibi başlarını örtmeleri, makyajları ve diğer hareketleri de bunda etkili.

Kızlarımızın özellikle sosyal medya hesaplarında paylaştıkları fotoğraflar ve videolar ise çok farklı sitelerde yahut farklı amaçlarla kullanılmaya ise çığ gibi büyüyen bir hızla devam ediyor! Şu anda sosyal medya üzerinden en az 100.000 adet sahte hesap ve işi daha da aşırıya götürüp “Para karşılığı…” diye başlayan gönderiler ile büyük bir tehdit oluşturuyor.

Kızlarımıza bunu anlattığım zaman “Benim arkadaş listemde tanımadığım kimse yok ki” , “Ya ne olacak altı üstü bir fotoğrafımı alsalar” gibi tepkiler alıyorum ancak;

-Arkadaş listesindeki herkesin hesabı sıradan, basit bir virüs ile ele geçirilebiliyor!

-Fotoğraflarını sosyal medya sağlayıcıları bir yerde depolayıp bu depodan başkaları tarafından çalınma gerçekleştirilebiliyor.

-Bir fotoğraftan bir şey olmaz deniyor ancak aynı kişinin 4-5 fotoğrafını çalıp, ahlaksız bir işte çalışıyor gibi gösterilip bu hesabında akrabaları tarafından görülme ihtimali hiç mi yok?

Kısacası dostlar; Kısacası baş örtülü kardeşlerim! Lütfen ama lütfen sosyal medya üzerinden resimlerinizi, videolarınızı ya da size özel şeylerinizi PAYLAŞMAYINIZ…

Bir öğretmen olarak değil eşi ve kızı olan bir aile babası olarak sizlere bu tavsiyeyi yapmayı kendime bir borç biliyorum…

ALLAH’a emanet olunuz, dini konularda yazılarım sürecektir İNŞAALLAH…