21 Aralık Kış gündönümü Nedir? Kış Dönümü (En Uzun Gece) Hakkında Bilgiler

Bugün 21 Aralık kışın ilk günü ve bu ilk günde en uzun gece yaşanacak. Bugün başka neler olacak? Kış gündönümü olmasıyla beraber Google bugün “doodle” ismiyle adlandırılan logo hazırladı. 21 Aralık kış dönümü nedir?

21 Aralık günün anlamını belki biliyorsunuz ama ben sizlere biraz bahsedeyim 21 Aralıkta ile gündüzler kısalmaya geceler uzamaya başlar. Bu sayede en kısa gündüz ve en uzun gece olur. Kuzey yarım kürede günler uzamaya Güney yarım kürede ise kısalmaya başlar. 21 Aralık’ta Güneş ışınları Oğlak dönencesine dik gelir. Yani Güney yarım küreye gelebileceği en dik Kuzey yarım küreye ise gelebilecek en eğik açıyla gelir. Güney yarım kürede yaz , Kuzey yarım kürede ise kışın başlangıcıdır. Üzerinden Oğlak dönencesinin geçtiği karaların iç kısımları Dünya’nın en sıcak yerleridir. Bununla birlikte Güney yarım kürede en uzun gündüz Kuzey yarım kürede en uzun gece yaşanır. Bu tarihten sonra Kuzey yarım kürede gündüzler uzamaya başlar bu kış dönümüdür. Güney yarım kürede de kısalmaya başlar buda yaz dönümüdür. Güneş ışınlarının atmosferde kat ettiği yolun en kısa olduğu yer Oğlak dönencesidir. Öğlen saat 12 de Oğlak dönencesinde yatay dik duran cisimlerin gölgesi oluşmaz. Yani buradan anlıyoruz ki gündüz süresinin uzunluğu Güneye gittikçe artıyor.

Bugün Türkiye’de En Uzun ve En Kısa Gece Hangi İlimizde Gerçekleşecek?

Bugün en uzun gece Sinop’da yaşanacak. Sinop’da ki en uzun gece süresi 15 saat 6 dakika, gündüz süresi ise 8 saat 54 dakikadır. En kısa gece ise Hatay’da yaşanacak. Hatay’da yaşanacak en kısa gece süresi 14 saat iken gündüz süresi 10 saat. İstanbul’da ise gece 14 saat 47 dakika iken gündüz süresi 9 saat 13 dakika bununla birlikte Güneş 8:20 de doğarken akşam 17:40 da batacak. 21 Aralık için size ufak bi uyarım var. Uzmanlar karanlığın olumsuz etkisine dikkat çekiyorlar bugün yılın en uzun gecesi olduğu için metabolizma açısından küçük rahatsızlıklar yaşayabilirmişiz. O yüzden biraz yediklerimize dikkat etmekte fayda var.