Kredi Notu Neden Önemli?

Kredi Notu Neden Önemli?

Kredi kartı talep etmek ve ya kredi çekmek isteyenler için kredi notu hayati önem taşımaktadır. Bankacılık sektöründe uzun zamandır kullanılmakta olan Findeks kredi notu bizim hayatımıza yeni yeni girmektedir. Bütün bankalar kredi başvurusunda bulunan müşterilerini incelerken önemli bir referans olarak bu kredi notuna bakmaktadır. Kredi notu bireysel anlamda değerlendirilen ve bireyin tüm kredi ve kredi kartı ödemelerine ait performansları değerlendirmesi anlamını taşımaktadır.

       Dokuz bankanın katılımıyla kurulmuş olan Kredi Kayıt Bürosu, kredi başvurusu yapan bireyin geçmişe dair tüm ödemelerini değerlendirir ve buna bağlı olarak bir performans değeri hazırlar. 2014 senesinden beri bireysel ve reel sektör tarafından da bu değerlendirmeyi kullanmaya başlamış ve bu işlem Findeks kredi notu olarak adlandırılmıştır. Findeks kredi notu olarak bilinen bu değerlendirme, Kredi Kayıt Bürosu tarafından hazırlanan Risk Raporu özelliği de taşımaktadır. Onay verilirse3. Kişilere ait risk raporlarına ve notlarına da ulaşma imkanı olan Findeks kredi notu sisteminde, puanlama değerlendirmesi 0 ile 1900 arasında değişkenlik göstermektedir. En düşük puana sahip kişiler en riskli kişiler olarak adlandırılır. 1900 puan ise en güvenilir kişi olarak ifade edilir.

Bu günümüzde yüksek miktarda nakit ihtiyacının karşılanması, kredi kartı kullanımlarının tek yasal ve güvenilir yolu için kredi notunun bilinmesi gerekmektedir. Bireyin ödemelerine göre her ay güncellenen bir sistem ile kredi notu, geçmişteki bilgilerinize göre güncellenmesi sağlanmakta ve bu durum gelecekte ki ödemeler için önemli bir referans oluşturmaktadır. Kredi notunuzun yüksek olmasının en büyük önemi ise ödeme ihtimalinin yüksek olduğu anlamına gelmesinden dolayı, bu durum bankalar tarafından önemle karşılanmakta ve değerlendirilmektedir. Birey eğer kredi notunu bilir ise ve buna göre davranır ise ödemelerini daha düzenli hale getirerek yükselmesi için çabalamaktadır. Bu da ihtiyaç kredisi çekmek isteyen bireylere olumlu bir dönüş verilmesinin sebebi olur. Kredi notunuzun ne kadar yüksek olursa o kadar güvenirliliğiniz artar ve bankalardan istediğiniz miktarda nakit parayı çekebilirsiniz. Ancak kredi notunuz düşük olursa istediğiniz miktarda nakit parayı çekemeyebilirsiniz.