BİTCOİN’İ NAKİTE ÇEVİREBİLİRMİYİM?

   

Son zamanlarda oldukça popüler hale gelen sanal para birimi bitcoin ile alakalı olarak bu para birimini kullanmak isteyen ya da kullanmaya yeni başlayan kişilerin aklına bitcoin’i  nakite çevirebilirmiyim? Nasıl çevrilir? Gibi bir soru gelebilir. Sorulması da oldukça doğal olan bu soruyu yanıtlayabilmek için burada bir takım bilgiler verilecektir. Verilecek bilgiler ışığında kendiniz doğru cevap verebileceksiniz.  Bu nedenle bitcoin hakkında sanki hiç bir şey bilmiyormuş ve bu parayı yeni keşfediyormuşsunuz gibi bilgi aktarımı yapılacaktır. İlk önce bitcoin ile ilgili olarak bilmeniz gereken temel bilgileri bilmeniz gerek.

 • Bitcoin Nakit Paranın Yerine Geçebilir mi?: Aslına bakılırsa bu sanal para ile uğraşanlar bu konuda çok fazla tartışıp fikir yürütmektedirler.
 • Bitcoin Nedir?: Bitcoin dünyadaki hiçbir merkez bankasına, hiçbir resmi kurum ile alakası olmayan elektronik para birimidir. Bitcoin ilk olarak 3 Ocak 2009 tarihinde piyasaya çıktı.
 • Bitcoin Ne Şekilde İşler?: Dünya üzerinde hiçbir yerde üretimi yapılmayan bitcoinler bittorrent ağ yapısında dolaşmaktadır. Bu ağın herhangi bir noktasında işlem gerçekleştiği zaman kayıtlara geçmektedir. Toplanan bu kayıtlar blok olarak adlandırılan yapılarda bir araya getirilirler.
 • Bitcoin Madenciliğinin Yapılış Şekli: Bitcoin paralarının oluşturulması işlemi bitcoin madenciliği olarak tanımlanmaktadır. Madencilik işlemi hesaplama yetkisi ve hesaplama gücü kullanarak matematiksel işlemlerinin yapılmasına genel olarak verilen isimdir. Madencilik işleminin yapılabilmesi için ilk önce bitcoin yazılımını indirip yoğun işlemler yapılması gerekir. İşlemler işlemci gücüne ihtiyacı bulunan ve genel olarak bilgisayarın ekran kartında gerçekleşen işlemlerdir. Bitcoin ağında bulunan her düğümde işlemleri yöneten kişi madenci olarak tanımlanır.
 • Bitcoinin Kullanım Alanları: Bazı ülkelerde bitcoin yatırım aracı ve ödeme aracı olarak kullanılması mümkündür. Türkiye’de TL karşılığı bitcoin alınabilmektedir. Bu aşamada tekrar bitcoin’i nakite çevirebilirmiyim? Nasıl çevrilir? Sorusu gündeme gelir. Ama ilk önce bilmelisiniz ki bitcoin riski fazla olan bir araç olarak görülmeli ve kaybetmeyi göze alamayacağınız kadar parayı bitcoin olarak tutmamalısınız. Çünkü bitcoin kullanılarak yapılan hiçbir işlemin geri dönüşümü gerçekleştirilemez.
 • Bitcoin Ne Derece Güvenilirdir?: Bitcoin önceden belirlenmiş protokollere uygun olarak işlem görebilmektedir. Sistemde ciddi bir güvenlik sorunu yoktur, kontrol dışı hileli yollar ile bitcoin oluşturmak ve kazanç sağlamak mümkün olmayan bir işlemdir.

Sahip Olduğunuz Bitcoinleri Nakit Paraya Nasıl Dönüştürebilirsiniz?

Bitcoin’lerinizi nakite çevirmek için uygun bir fiyat karşılığında istediğiniz para birimine (TL, euro veya dolar gibi) dönüştürmeye izin verecek bir bitcoin değişimi aramalısınız. Bu işlem için btcturk ismi ile hizmet sunan sunucu sizin için bir alternatif olabilir. Bitcoinlerinizi çevirme işlemi yapmanız sonrasında ne kadarlık bir kazanç elde edeceğinizi belirleyen dönüşüm oranı fiyatların yanında yazar. Tablo halinde sunulan dönüşüm fiyatları gerçek zamanlıdırlar ve genel olarak değerler kısa zaman aralıkları ile güncellenir. Bir alışveriş birimine dönüştürürken aşağıda sunulacak bilgileri göz önünde tutmanız önerilir.

 • Dövizin seçeceğiniz parasal birimi destekleyip desteklemediği durumu ve nakit paranızı almak için kullanacağınız yöntem
 • Nakite çevirme karşılığında ne kadar ücret alındığına bakın
 • Parayı gönderme işleminin ne kadar süreceğine dikkat edin
 • Satış için önerilen çeviri fiyatlarının makul düzeyde olup olmamasını kontrol edin
 • Nakite çevirme işleminin meşru olmasına ve bu konuda referanslar veriyor mu dikkat edin

Bitcoin’i nakite çevirebilirmiyim? Nasıl çevrilir? Konusunda mutlaka verilen aşamalara uyarak işlem yapın.