VARİSİN BESLENMEYE ETKİSİ

VARİSİN BESLENMEYE ETKİSİ

Birçok kişinin en çok korktuğu şeylerin başında varisler gelmektedir. Bütün bacağa yayılmış yeşil ve mor çizgiler estetik görünümü bozan ve bizi birçok konularda sınırlayan bir sağlık sorunudur. Toplardamarlar özellikleri neticesinde oldukça narin yapıdadırlar. Toplardamar duvarında ki bozukluklar, kanın geri kaçarak kalpten uzaklaşmasını önleme görevindeki kapakçıkların hasar görmesine neden olmakla birlikte damarın genişlemesine yol açmaktadırlar. Eğer kapakçıklar hasar görürse kan göllenir ve böylece damarlar çıkıntı yaparlar. Bu düğümlü ve çıkıntılı oluşumlara varisler denir. Egzersiz yapmak ve uzun süre ayakta durmadan kaçınmak varis oluşumunu engellemektedir. Yürüyüş, bisiklete binme ve hafif koşu varisi önleyen diğer faaliyetlerdir. Varis, en çok ayakta durmanın toplardamara yüklediği yer çekimi basıncı nedeniyle bacaklarda oluşmaktadır. Kadınlarda daha çok görülmektedir, obez kişiler daha büyük risk altındadırlar. Ayrıca risk, yaşla beraber doku sağlığının kaybolması, kas kitlesinin azalması ve toplardamarların duvarlarının zayıflaması nedeniyle de artmaktadır. Hamilelik bacaklarda ki toplardamar basıncı artırdığı için varise yol açabilir. Genel olarak varis yüzeye yakın damarda bulunuyorsa fazla zarar vermezler. Varisin nedenleri konusunda birkaç kuram bulunmaktadır: toplardamar duvarının ve kapakçıkların genetik zayıflığı, düşük liften kaynaklı beslenme sonucu dışkılama sırasında fazla zorlanma nedeniyle damarlara yük binmesi, uzun süre ayakta bulunma ve ya ağırlık kaldırma gibi belirgin nedenleri bulunmaktadır.

        Birçok gelişmiş ülkelerin aksine, dünyanın yüksek lifli ve rafine edilmemiş besinler tüketilen bölgelerinde varise çok fazla rastlanılmamaktadır. Rafine besinlerinin çok fazla olduğu düşük lifli bir beslenme varis oluşumunu destekler niteliktedir. Düşük lifli beslenme yapmakta olan kişilerin dışkı miktarı az ve katı olduğundan daha çok zorlama yapma isteği duyarlar. Bu durum karında ki basıncı artırır ve kanın bacaktan yukarıya akışını engeller. Aşırı basınç sonucunda toplardamar duvarı önemli ölçüde zayıflar, bu durum hemoroid veya varis oluşumuna neden olmaktadır. Aynı zamanda kalın bağırsak duvarını zayıf hale getirir ve divertiküller oluşumuna yol açar. Yüksek lifli beslenme varisin engellenmesinde en önemli unsurlar arasında yer almaktadır. Meyveler, sebzeler, baklagiller, tahıllar bakımından zengin olan bir diyet bağırsak hareketlerini teşkil etmektedir.

Toplardamarların sağlıklı olmasını sağlayacak bir takım önemli besin unsurları bulunmaktadır. Bu besin unsurlarının en dikkate değer olanları C ve E vitaminleri, biaflavonoidler, çinkolardır. Besin desteğini en uygun bir şekilde elde etmek için bu ana bensin maddelerini yeterli miktarda takviye edilmeleri gerekmektedir. Bunların yanında flavonoid bakımından zengin olan bazı besinler kan dolaşımınız açısında oldukça önemlidir ve bunları da tüketmek gerekmektedir. Alıç, yaban mersini, kiraz, böğürtlen gibi meyvelerin düzenli olarak tüketilmesi varisi engeller niteliktedir. Bu meyvelerden bazıları varis dahil çeşitli dolaşım sistemi sorunlarını gidermek amacıyla çare olarak yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Üzüm çekirdeği ve yalıçamı kabuğu en çok tutulan ve muhtemelen en çok etkili besin maddeleridir. Flavonoid bakımından oldukça zengin ve biraz olsun etkili bir çay arıyorsanız, karabuğday çayını denemelisiniz. Her konuda olduğu gibi varislerin önlenmesinde de beslenmenin oldukça önemi vardır. Kompleks karbonhidratlar ( tahıllar, meyveler, kuru baklagiller ) oldukça önem arz etmektedir. At kestanesi ekstresinden yapılan bazı ilaçlar varisten kaynaklanan yakınmaları ( ağrı, yorgunluk, gece krampları ) azalttığı belirlenmiştir. Ayrıca yüksek ve lif bakımından zengin besinleri tüketin. Şu da belirtilmelidir ki sarımsak, soğan, zencefil ve kırmızı acı biber bol bol tüketilmesi gerekmektedir. Sağlıklı ve formda bir vücuda sahip olmak istiyorsanız temel kuralımız yeterli, dengeli ve çeşitli beslenme olduğunu aklınızdan çıkarmayın.