Bilgisayar Başında Çalışanlar

Sürekli bilgisayar başında oturarak çalışmak uzun vadede vücudun dengesini bozan ve iskelet sisteminde ağrılara sebep olan sağlık sorunlarına sebep oluyor. Bazı pratik bilgilerle sağlığımıza pozitif katkı sağlayan durumları uygulayabiliriz. Özellikle gözler ve sırt bölgesi en çok etkilenen bölge.

Gözler için ekrana çok yakın bakmamak en genel geçer yöntemdir. Ekranlar için üretilen ve ışığın direk yansımasını engelleyen paneller var. Bu panelleri monitörün kenarlarına tutturarak göz sağlığınıza katkı yapabilirsiniz. Oturuş düzeni için ise koltuğunuzun oturma yeri ve sırt bölgesi rahat pozisyonda durmalı. Sırt için ekstra plastik aksesuarlar ile boşta kalan alanı doldurmayı unutmayın. Uzun süre bilgisayar başında oturmak omurlarda eğriliğe sebep olur.

İşyerinde veya evde fark etmez, bilgisayar başında iş yaparken su içmek, ihtiyaç gidermek ya da çeşitli sebeplerle kendinize bahane üretin. Bu bahanelerle kısa aralıklar da olsa vücudu esnetmiş olursunuz.

Sağlık kaybedilmeden önlem alındığında ilerleyen aşamalarda hayat size verimli bir beden sunar. Sağlıklı duruşlar, sağlıklı bakışlar ve sağlıklı bir beden niyetiyle.

Yazar: mustafa

Bilmeyen Ne Bilsin Bizi, Bilenlere Selam Olsun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.