,

Attila İlhan’ın Hayatı

1925 yılında oldukça güzel bir aile içerisinde dünyaya gelen Attila İlhan, İzmir’in menemen ilçesinde dünyaya geldi. 11 Ekim 2005’te İstanbul’da yaşamını yitirmiştir. Daha çocuk yıllarında iken Nazım Hikmet Hayranlığı kazanması ona ilk etapta büyük sıkıntılar yaşatmıştır. Öğrenciliği sırasında Türk Ceza Kanunu’nun 141. maddesine aykırı davrandığı gerekçesiyle tutuklandı ve okuldan uzaklaştırıldı.

 Attila İlhan’ın Hayatı

Babasının verdiği hukuk mücadelesi sayesinde eğitim ve öğrenim hakkını yeniden kazanan Attila İlhan, girmiş olduğu hukuk fakültesindeki eğitimini yarıda bırakarak Paris’e giderek Nazım Hikmeti Kurtarma Komitesi üyeliğine girmiştir. Kaleme aldığı eserlerde Özgürlük, barış, insanlık, yurtseverlerdik konularını ele alan İlhan, ikinci dünya savaşının bitimi ile yaşanılan sıkıntı ve gerilim dolu konuları eserlerinde anlatmaya çalışmıştır.

Şiirin gelişimine oldukça büyük katkılar sağlayan Attila İlhan , iki yönden gelişimleri ele alarak toplumcu gerçek konularının günümüzde dahi konuşulmasına büyük oranda katkı sağlamıştır.İlk şiiri olan “Balıkçı Türküsü” 1941’de Yeni Edebiyat Dergisi’nde yayınlanmıştır.Attila ilhan’ın bolca şiiri ve buna bağlı sözleri vardır.Birçok şiiri olduğu için şiirlerinden alınan parça parça sözler onun sosyal medyada da aşırı ünlenmesine sebep olmuştur.Sosyal medyada şiirlerinden tutun sözlerine kadar birçok paylaşımı yapılmaktadır.Bununla birlikte ona ait olmayan sözler ve şiirler de paylaşılmaktadır.Sosyal medyanın kirliliği Attila ilhan gibi diğer şairleri de etkilemiştir.Attila ilhan sözlerinden bazıları aşağıdadır.Bazıları ise ona ait olmayabilir.Sizlerinde bu konuda duyarlı olmasını isteriz.

Attila ilhan sözleri

 

-Acı bir tütün gibi yakıyor genzimi, Senden uzak olmak.

-Kolay diyorsun, gel bir de sen yaşa sensizliğimi…

-Memleket bir kurtlar sofrasına döndü mü, isyan haktır.

-Bekleme yapmayın! ‘Aşk’ını alan ‘acı’ya doğru ilerlesin.

-Ne kadınlar sevdim zaten yoktular.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.