Aile Nedir? Ailenizi Ne Kadar Tanıyorsunuz?

Dilimize Arapçadan geçen aile kelimesinin o dildeki kökü “bir kişinin bakmakla yükümlü olduğu hane halkı, bağımlılar” anlamına geliyormuş. Bu kelimenin saf tanımını olan günümüzdeki anlamına baktığımızda aralarında kan bağı bulunan, koca, karı, çocuklar ve kardeşlerden oluşan topluluk diyebiliriz. Aile nedir? Diye soracak olursak örnekle anlatmak gerekirse aileyi bir vücut olarak düşünün içindeki bireyleri ise birer organ olarak tanımlayabiliriz. Bilimsel açıklamalara baktığımızda kalp vücudun en değerli organıdır burada da anne kalp olarak düşünülebilir. Diğer aile bireylerine yani organlarına hayat veren bir anne.

Aile, anne, baba ve kardeş olarak bir üçlemedir bunların dışında birde akrabalarınız bulunur bunlarda aileye dahildir. Peki siz ailenizi tanıyor musunuz? Ailenizi tanımak atanızı tanımak demektir. Kolaydan başlayalım annenin doğum tarihini veya kardeş ve babanın doğum tarihini biliyor musun? Buna daha farklı örneklerde verilebilir sevdiği yemekleri, sevdiği filmleri ve hatta onlara en son ne zaman sevdiğini söylediğini hatırlıyor musun? İşte bu yazımızda ailenizi ne kadar tanıdığınıza değinmek istiyor ve bazı soruların cevabını öğrenmek istiyoruz.

Anne, baba ve kardeş Dünya’da belki de yanlarında olduğunuz zaman en mutlu olduğunuz insanlardır. Ailenizle geçirdiğiniz zamanları hiçbir şeye değişmezsiniz. Bence her gün her dakika onlar için bir şey yapmalısın çünkü çok sıklıkla kullanılan bir kelime olacak ama hayat gerçekten çok kısa sevdiklerinize değer verin ve yanlarından hiç ayrılmayın.

Aile anne, baba , kardeş

Kardeş kelimesinin kökü “karındaş” dan geldiğini hemen hemen hepimiz biliriz. Kardeşiniz dünyada size en çok benzeyen kişidir ikiziniz olmasa bile çünkü hem aynı anne babadan doğmuşsunuzdur hem de ayrıca küçükken anne ve babanızdan aynı şeyleri görüp öğrenmiş canınızdan bir candır onun canı yandığında siz bunu hissedersiniz bir derdi olduğunda bunu bilirsiniz her şeyinizi paylaştığınız kişidir aileniz ve kardeşleriniz.

Baba ise Dünya’da belki de sizin için en iyi bir babadır. Herkesin babası kendisine göre öyledir bir süper kahraman belki de Dünya’nın en güçlüsü olduğunu düşünürsünüz küçük yaşlarınızda ki öyledir herkes öyle zanneder. Baba beyine benzer aslında bana göre bir futbol takımı olarak düşünürsek siz aile olarak bir takımsınız ve babanız size burada sürekli hayatın zorluklarından bahseden uyarılarda bulunan bir teknik direktör ve öyle bir teknik direktör ki Dünya’da en son başınıza bir şey gelecek olmasını isteyen son kişidir baba ve anneniz.

Asıl konumuza dönmek gerekirse ailenizi tanımanız sizin açınızdan büyük önem taşır. Hem ailesini tanımayan atasını hiç tanımaz ailenizin neyi sevdiğinizi neyi sevmediklerini bilmelisiniz ve buna göre hareket etmelisiniz bunlar hayattaki altın kurallardan biridir. Ufak bir not bırakmak gerekirse onlara asla yalan konuşmayın ve her zaman dürüst olun dürüst olan insan hayatta hiçbir zaman kaybetmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.